Aleksander Zdyb

Samsung R&D Institute Poland

This is My Story

Aleksander Zdyb ukończył Automatykę i Robotykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Karierę zawodową rozpoczął jako inżynier oprogramowania w firmie produkującej sprzęt komunikacyjny do zastosowań wojskowych. Następnie pracował w domu maklerskim nad wdrożeniami wysokowydajnego oprogramowania finansowego. Od września 2013 rozwija i wdraża podstawowe moduły bezpieczeństwa w systemie Tizen. Prywatnie Aleksander jest entuzjastą Wolnego Oprogramowania od ponad dekady. Występował na Korea Linux Forum w 2014, Next Generation Security w 2015, Chaos Communication Congress w 2015, FOSDEM w 2016 (prelekcja i stanowisko demonstracyjne) i wielu innych lokalnych szkoleniach i warsztatach od 2014 r.

Speaker skills:

  • Tizen 95% 95%
  • C/C++ 90% 90%
  • Linux 90% 90%
  • Testing 95% 95%

Tematy prelekcji:

 

Internet of Things - nowoczesność i wygoda z perspektywy bezpieczeństwa

Niemal wszystkie używane przez nas urządzenia są już sprytne i mądre. Żeby mogło tak być, żądają one wprowadzenia do nich coraz większej ilości prywatnych danych i ciągłego połączenia z siecią. Tworzą również własne sieci: Internet of Things (IoT) to bardzo popularna i modna idea łączenia „wszystkiego ze wszystkim”. Coraz to nowsze koncepty wizjonerów i producentów sprzętu znajdują odbiorców już nie tylko wśród gadżeciarzy, ale trafiają pod strzechy. Zalety połączenia telefonu z samochodem, tabletu z mikrofalówką czy telewizora z żarówką łatwo dostrzec i docenić, ale czy na pewno rozumiemy wszystkie konsekwencje tej wygody?

Aleksander Zdyb opowie o unikalnych wymogach bezpieczeństwa związanych z urządzeniami IoT, automotive i innymi systemami wbudowanymi – telefonami, telewizorami czy zegarkami. Słuchacze będą mieli okazję dowiedzieć się na jakie, często nieznane dotąd, zagrożenia narażeni są użytkownicy Internetu Rzeczy. Czy instalacja Inteligentnego Domu służy wyłącznie nam i nie pozwala sąsiadowi zgasić u nas światła czy uruchomić samochodu? Czy ilość i charakter zbieranych, przechowywanych i nierzadko udostępnianych danych na nasz temat i naszego otoczenia nie zagrażają naszej prywatności a nawet bezpieczeństwu? Aleksander wprowadzając w temat pokaże, na co zwrócić uwagę dobierając urządzenia i oprogramowanie do instalacji IoT. Wyjaśni również jakie powziąć środki ostrożności, by nadmiernie nie narażać swej prywatności podczas korzystania z dobrodziejstw urządzeń wbudowanych a całość podsumowana zostanie pozytywnym akcentem.