Krzysztof Opasiak

Software Engineer in Samsung R&D

Samsung

opasiak_krzysztof-official500x500

Krzysztof ukończył z wyróżnieniem studia inżynierskie na Politechnice Warszawskiej w 2014 roku. Od 2012 związany z Centrum Badawczo-Rozwojowym Samsunga. Od 2013 zaangażowany w prace związane z USB w systemie Tizen.

Współautor libusbg – biblioteki do konfiguracji tzw. gadżetów USB. Jako prezenter miał okazję sprawdzić się na Embbeded Linux Conference 2014 w Düsseldorfie oraz kołach naukowych, zarówno na Politechnice jak i na Uniwersytecie Warszawskim.

Mój smartphone moją twierdzą! - a USB otwartą bramą...

Szacuje się, że ponad 65% ludzkości używa telefonów komórkowych. Często przechowujemy na nich prywatne zdjęcia, notatki, hasła do kont bankowych czy portali społecznościowych. Producenci prześcigają się w rozmiarach wyświetlaczy, ilości pamięci RAM czy smukłości, jednak często zapominają o bardzo ważnym aspekcie jakim jest bezpieczeństwo. Przecież nikt z nas nie chce stracić swoich haseł czy udostępniać prywatnych zdjęć całemu krajowi. Ludzkość zdążyła się już przyzwyczaić do ładowania swoich telefonów poprzez złącze USB, jednak czy ktokolwiek zastanawia się co tak na prawdę dzieje się “na kablu” podczas takiego „ładowania”?

Prezentacja podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich przedstawia jak możemy nieświadomie udostępnić nasze dane zupełnie obcemu urządzeniu. Druga części prezentacji to rozważania o tym co mały i z pozoru niewinny smartphone może zrobić naszemu potężnemu komputerowi. Każda z części zawiera demo, omówienie zasady działania oraz możliwości obrony przed prezentowanym zagrożeniem.

Umiejętności prelegenta

  • Tizen low & mid layer 100%
  • USB 90%
  • Linux 90%