zbyszek-180x206

dr Zbigniew Jakubowski | Compendium CE

Od 2004 pracuje w Compendium CE jako wykładowca i „content developer”. Główne kierunki zainteresowań to technologie sieciowe, szeroko pojęte bezpieczeństwo informacji oraz sieci i technologie radiowe. Posiada autoryzację trenerską wielu znanych firm takich jak Alvarion, CWNP, Check Point, Proxim, Extreme Networks i wielu innych. Okazyjnie współpracuje z producentami przy tworzeniu nowych kursów. Nie prowadzi żadnego bloga, nie udziela się w żadnym serwisie społecznościowym z wyjątkiem LinkedIn. Przed podjęciem współpracy z Compendium pracował w wielu firmach branży IT, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii. Doktorat z fizyki cząstek elementarnych DESY Hamburg/Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie. Jest również autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych.

Tematy:

IPv6 szansa czy apokalipsa?

Wszyscy pamiętamy alarmy z roku 1993, gdy po raz pierwszy wieszczono koniec ery IPv4. Okazało się to fałszywym alarmem. Zastosowanie techniki translacji adresów oraz uporządkowanie przestrzeni adresowej zapewniły bezproblemowe działanie sieci Internet do chwili obecnej. Standard IPv6 nie był konieczny do zapewnienia dynamicznego rozwoju Internetu. Dziś sytuacja jest drastycznie inna – ostatnie klasy adresowe zostały rozdysponowane.

Gigantyczna przestrzeń adresowa IPv6 dostępna również dla adresacji multicast pobudza wyobraźnię nie tylko inżynierów sieciowych. Potencjalny wkład IPv6 w rozwój Internetu jest dziś przedmiotem ożywionej dyskusji. Regulacje prawne już dziś starają się wymusić zarówno na dostawcach Internetu, jak i organizacjach gotowość do wdrożenia nowego standardu. Proces wdrożenia IPv6 postępuje wyjątkowo opornie.

Tematem przewodnim wystąpienia będzie odpowiedź na pytanie czy już jesteśmy gotowi do produkcyjnego wdrożenia IPv6 oraz próbą odpowiedzi na pytanie jak bezpieczny jest nowy standard. Niektórzy hakerzy traktują wdrożenie IPv6, jako swoją szansę życia. Czy zagrożenie to jest realne?

Dylematy certyfikacji IT

W dzisiejszych czasach można certyfikować się praktycznie z dowolnej dyscypliny czy umiejętności. Oferta certyfikacji z dziedziny IT jest wyjątkowo szeroka. Pytania, które zawsze nam się nasuwają to czy naprawdę musimy certyfikować i czy warto. Waga i rynkowa wartość certyfikacji jest również bardzo różna, nie mówiąc o ich postrzeganiu. Certyfikacja jest dziś z pewnością jednym z najważniejszych kryteriów pozwalających na bardziej świadomy i pewny wybór Partnerów specjalnie w branży IT. Wymagania certyfikacyjne to często dziś jedyne dopuszczalne kryterium pozwalające na odrzucenie niewiarygodnych ofert przetargowych specjalnie w przetargach publicznych.

Tematem przewodnim tego wystąpienia jest pytanie o właściwy wybór drogi w dżungli ofert szkoleniowych oraz sposobu ich wyboru. Niebagatelnym elementem w tej dyskusji jest element właściwego dobrania czasu przeprowadzenia szkolenia i certyfikacji pracowników czy całej firmy.